Loukykvět / Návody / Jak vykopat jiřiny
Publikováno: 12. 11. 2020 · Upraveno: 12. 11. 2020
I když vykopání jiřin po skončení sezóny není nic složitého a možná si říkáte, že si to ani návod nezaslouží, přesto je pár věcí, na které je potřeba dát pozor.
Jiřiny jsou velmi citlivé na nízké teploty. Místa, která byla popálena mrazem zčernají, takže se nebojte, hned to poznáte. Pokud se přehnaly jen lehké mrazíky, tu a tam najdete na rostlinách černé fleky. Jakmile nastanou tuhé mrazy, celá rostlina zčerná.
Jiřiny můžete vykopat, ať už prošly mrazem či nikoliv. Důležité je jen — vykopat jiřiny ze země dříve, než zamrzne půda. Ta ale při prvních mrazících (nízkých teplotách) nezamrzá, trvá to i několik týdnů. Pokud necháte jiřiny přemrznout, má to tu výhodu, že vykopávání jde rychle, nemusíte likvidovat takové množství zelené hmoty.
K vykopání jiřin nic speciálního potřebovat nebudeme, snad jen rycí vidle. Rycí vidle mají 4 hroty, v porovnání s klasickým rýčem je tedy menší riziko, že bychom hlízu jiřiny při vykopávání poničili.
Pakliže máte těžkou (jílovitou) půdu a nejdou jednoduše oklepat, bude potřeba hlízy jiřin opláchnout pod tekoucí vodou. Připravte si tedy oplachovací stanoviště, kde hlízy pod tekoucí vodou osprchujete a zbavíte veškeré hlíny.
Dokud mají ještě jiřiny květy, doporučujeme všechny projít a zkontrolovat, jestli máte každou rostlinu popsanou názvem odrůdy. Jakmile vše ostříháte, je to hlavolam a podle hlízy, např. podle její velikosti nebo tvaru, už není možné určit o jakou jiřinu se jedná.
Určitě nedoporučujeme vykopávat jiřiny těsně po dešti, kdy je ještě půda saturovaná. Zvolením vhodného dne pro vykopávání jiřin si ušetříte spoustu práce.
1
Jako první krok se zbavíme veškeré zelené hmoty nad zemí, ať se k hlízám vůbec dostaneme. Zastříhneme tedy stonky několik centimetrů nad zemí. Pokud není jiřina nějak napadená, veškerá zelená hmota může jít na kompost, v opačném případě do popelnice.Je důležité nechat stonky na rostlině, poslouží jako držátko při vykopávání a hlavně kolem stonku se tvoří očka, ze kterých nám vyroste jiřina další rok.
2
Po zastřižení stonků můžete vykopávat. Nám se na vykopávání nejvíce osvědčily rycí vidle. S rýčem musíte dávat opravdu velký pozor, abyste některou hlízu neponičili.Rycí vidle zapíchněte zhruba 30 cm od stonků jiřiny, hlíza pod zemí může být rozrostlá, tak ať máte jistotu, že nic nepoškodíte. Nadzvedněte vidlemi, vytáhněte za stonky a oklepejte od hlíny.
3
Důležité je, že na velikosti hlízy nezáleží. Některé jiřiny tvoří obrovské hlízy, některé ty nejmenší. Vždy nicméně záleží na tom, kolik má hlíza oček, co očko, to rostlina pro příští rok. Obrovská hlíza může mí klidně jen jedno očko, zatímco ta, co jste jí nedávali ani šanci na přežití, může pustit oček hned několik.4
Pokud je půda dostatečně suchá a zbavíte hlízy jednoduše hlíny, máte vyhráno. V opačném případě musí jít pod sprchu.Jestliže máte jílovitou půdu (jako u nás na farmě) nebo je půda vlhká a nejde jen tak oklepat, bude lepší jiřiny opláchnout proudem vody. Pokud necháte přebytečnou hlínu na hlíze, může po delší době dojít v tomto místě k hnilobě.
Na opláchnutí jiřin nám skutečně postačí obyčejná zahradní hadice ukončená hlavicí. Voda by měla mít tlak 3 - 5 bary, u vyššího tlaku hrozí, že poškodíte hlízy jiřin. Proto rozhodně nepoužívejte vysokotlaký čistič, ten hlízy naruší a místy nařeže.
Níže vidíme, že hlíza už má očko na kořenovém krčku. Z tohoto očka vyroste jiřina příští rok. Hlíza bude mít takových oček několik.
Než začnete jiřiny uskladňovat musí pořádně oschnout, ať už jste oplachovali nebo ne. Můžete je dát do pokojové teploty na 3 - 7 dní a poté uskladnit. Jak uskladnit jiřiny jsme popsali v dalším návodu, který najdete na /navody/jak-uskladnit-jiriny.
Nevíte si rady?
Napište nám na [email protected], přes Facebook,
nebo volejte +420 314004287, rádi pomůžeme.